YOUNG ATHLETES LEAGUE BEDFORD 22nd MAY

The second match at Bedford gave the team the experience of competing at a large athletics stadium. There was again a shortage of girl athletes, but the boys rose to the task and everyone had an enjoyable day in the sun. There were some notable performances with Sophie going under 11 seconds in the 75m and Curtis Court producing a big pb in the high jump.

The under 13 boys produced the biggest surprise of the day in winning the 4x100m relay.

The under 17 men also did really well in coming second in the both the 4x100m and 4x400m relays.

Well done to everyone

Athletes of the match

Curtis Court for his pb in the high jump and his general contribution to the team throughout the match.

Matthew Szepietowski for his win in the javelin, second places in hammer and shot and his efforts in both relays.

RESULT

Winchester                629

Bournemouth             465

WALTON                   172

Havant                       143

Thanks to everyone who helped out on the day and the parents who made the effort to get their children to the competition.

 U13BOYS              
100m               
 Nat David 14.0           
 Sam Mace 14.8           
200m              
 Nat David  29.9          
 Matthias Webber  30.7          
75 Hurdles               
 Matthias Webber 16.5          
High Jump              
Curtis Court  1.33  2 G4         
Nat David  1.20          
Long Jump              
Curtis Court  3.88           
Matthias Webber  3.68           
Shot              
Sam Mace  7.18           
Curtis Court  5.19           
Relay               
Curtis Sam Nat Matthias  59.1  1          
               
U15 BOYS               
100m              
George Dixon 14.9           
 200m              
George Dixon 31.9 6          
80m Hurdles               
George Dixon  15.8           
U17 MEN              
100m               
Reece Barnet 12.3           
200m               
Robbie Prance  27.0           
Sam Odell  27.1  6          
800m              
Sam Odell  2.28.3           
High Jump               
Reece Barnet  1.60           
Long Jump               
Reece Barnet  5.67  G4         
 Shot              
Matthew Szepietowski  10.68          
Hammer               
Matthew Szepietowski  31.50           
Discus               
Curtis Knight  29.84           
Javelin               
Matthew Szepietowski  38.30 G4         
Curtis Knight  36.07           
 Relays              
 4x100m              
 Matt Curtis Reece Robbie 50.0           
 4x400m 4.04.6           
U13 GIRLS               
75m               
Sophie Mace 10.8  G1         
Poppy Hodge  11.7           
150m               
Sophie Mace  21.4 G3        
Poppy Hodge  24.0          
800m               
Emily Cawley 3.25.4  4          
Long Jump               
Emily Cawley  2.65           
Shot              
Sophie Mace  10.77  G1         
Poppy Hodge  6.40  3          
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
This entry was posted in Results Archive. Bookmark the permalink.

Comments are closed.