SURREY COUNTY CHAMPIONSHIPS KINGSMEADOW 14TH and 15TH MAY

This year’s Championship saw a good turnout of Walton athletes  winning a total of 9 gold 11 silver and 5 bronze medals.
In the senior women Suzie McLoughlin won the senior women’s 400m hurdles.
In the under 20 women Lisa O’Brien won the triple jump and 100m hurdles. Carla Letheby continued to dominate the discus winning the title for the 6th time.
Star of the Championship for the girls was Sophie Mace. Still an under 13 Sophie won the under 15 women’s hammer with a new Champioship best performance. This was followed up with wins in the discus and shot, both with Championship best performances.
In the under 17 men Curtis Knight won the hammer with a new pb and Matthew Szepietowski won the javelin again with a new  pb

Well done to all the athletes who competed.

RESULTS
SENIOR WOMEN

Susie McLoughlin        400hurdles       Gold medal             1.02.96

Jo Locker                     1500m             4th                           4.52.1
UNDER 20 WOMEN

Carla Letheby             

                                     Discus              Gold medal              37..06m

                                     Shot                  Silver medal            10.06m

                                     Javelin               Silver medal            33.78m

                                     Hammer            Silver medal            39.79m

Sinead O’Brien            Discus                Bronze medal         29.26m

                                     Shot                   Bronze medal          9.04m

                                     Hammer            4th                            30.73m

Lisa O’Brien                 Long Jump        Silver medal             4.99m

                                     Triple jump         Gold medal               10.69m 

                                     100m hurdles     Gold medal               15.51

UNDER 15 GIRLS

Lucy Weir                     100m                  6th                             13.54

                                      Long jump          6th                             4.54m

                                      Hammer              Silver medal              24.44m

Sophie Mace                  Hammer             Gold medal               25.98 CBP

UNDER 13 GIRLS

Sophie Mace                  Shot                    Gold medal              10.81m CBP
                
                                       Discus                Gold medal               30.33m CBP

                                       Javelin                  4th                            19.07m

Helena Garland               100m                   4th                            14.12
              
                                         200m                   Silver medal             28.95

                                         Long Jump           8th                           3.59m

Claudia Pattison               800m                   5th ht5                     2.57.85

SENIOR MEN

Rob Smith                       Hammer                Silver medal           43.35m

UNDER 17 MEN

Matt Jackman                  400m                    5th                           57.42
            
                                         800m                    8th ht1                     2.19.76       

Conor Kissane-Wood      3000m                  4th                           10.06.21

Reece Barnet                   High jump             Silver medal             1.60m

                                          Long Jump           Silver medal             6.31m

Curtis Knight                     Hammer               Gold medal              36.44m

                                          Discus                  5th                            30.36m

                                           Javelin                 Bronze medal           36.55m

                                           100m                   6th ht2                       12.64

                                            200m                  5th ht1                       26.77
                                            
                                            Long jump          5th                              5.27m

Matthew Szepietowski        Shot                   Bronze medal             11.70m

                                            Javelin                Gold medal                  46.08m

                                             Hammer            Silver medal                31.17m

UNDER 13 BOYS

Sawa Yamakawa                  Shot                   Silver medal               6.55m

                                              Discus               Bronze medal            17.73m

                                              Javelin                4th                               23.22m

This entry was posted in Results Archive. Bookmark the permalink.

Comments are closed.