Galleries

England Age Group Championships

WALTON ATHLETES SHINE IN SHEFFIELD

Day 1 Report.

George Sudderick stormed to an emphatic victory in the under 15 Boys 300 metres in 36:35, which was not only a Championship Best Performance, well inside the previous mark of 36:56, it was also a UK Indoor Age Record.

Jeslyn Agyei-Kyem came a credible 7th in the under 15 girls 60 metres final in 7:98. Jeslyn set two pbs to reach the final, 7:96 in the heat & 7:90 in the semi-final.

Tyler Panton made the final of the under 17 men’s 60 metres, and came 7th, setting a new pb of 7:15.

Cedelle Agyei-Kyem c

ame 5th in the under 17 women’s 300 metres heats in 42:70, just outside her seasons best and closing the day for Walton Georgia Russell came so agonisingly close to a medal in the under 15 Girls Shot Putt, but ended up just outside the medals in 4th place, but with a new pb of 10:98.

Day 2 Report

Jeslyn Agyei-Kyem made the semi-finals of the Under 15 girls 200 and ran a pb of 26:18.

Caitlin Paul in her first National Championships ran a new pb in the under 15 girls 60 Hurdles 9:82.

George Sudderick

narrowly failed in his attempt to do the 200/300 double but still ran a superb race and came home in second place in the 200 in a new pb 22:58, which moves him to 6th place on the UK All time Indoor rankings.

Tyler Panton also ran a great 200 in the U17 men’s race and took the Silver medal in 22:63. In the semi finals Tyler improved his indoor pb to 22:52.

Congratulations to all the Walton athletes who competed this weekend at the England Champs.

Surrey Indoor Champs

Walton AC Throwers dominate the Surrey County Champs

Day one saw 2 Gold Medals and 3 Bronze Medals.

With Philip Kastner winning the U17 men’s Long Jump with a PB of 6.35m and George Sudderick U15 Boys winning the 60m with a PB of 7.17m.

Bronze medal winners were Caitlin Paul U13 Girls in the 60m Hurdles and Hayden Evans U13 Boys in the Long Jump with 4.26m.

Philip Kastner picking up his second medal, a Bronze for joint third in the 60m Hurdles with a PB of 9.15m.

Also running the 60m were Emma Fisher, Hayden Evans, Caitlin Paul, Georgia Russell, Luca Soave, Jasmine De La Touche who all had PB’s.

Jasmine De la Touche Long Jumped 4.34m.

Day two saw a super medal haul with the Whopping Walton throwers achieving 4 Golds, 1 Silver and 3 Bronze Medals.

Sam Mace started the day with a 13.68m PB and won the Gold in the U20 Men. Following this his sister Sophie Mace not wishing to let the side down took the Gold with 11.59m in the Senior Women.

Jasmine De La Touche also gained a Silver medal in the U17 Women’s Shot.

A Gold came again in the U17 Men for Philip Kastner and a 12.64m PB. Josh Cowie also with a PB 9.25m won the Bronze Medal in the U17 Men Shot.

In his first competition Jakob Howe picked up the Bronze Medal in the U15 Boys Shot with 7.20m PB.

Finishing the Shot Put events for the day was our new U15 Girls Surrey Champion Georgia Russell with a super PB of 10.91m.

Meanwhile upstairs, Tyler Panton picked up the Bronze in the U17 Mens 60m with a PB of 7.28 and Sam Bishop ran a 7.64 PB.

Jasmin De La Touche ran a PB 60m Hurdles in 10.50.

Our other Senior Woman Jo Flowers ran 8.97 in the 60m.

That makes 4 Surrey Shot Champions, 1 Surrey Long Jump Champion and 1 Surrey 60m Champion. Well done to everyone who competed.

Go Walton AC!

Surrey League Titles Galore for Walton!

Outstanding results for Walton AC in the Surrey Cross Country League as all male teams win their divisions, whilst Emment, Woolmer and Marks claim individual honours.

Walton Young Athletes secure League titles!!

Outstanding team effort was the order of the day on a cold and chilly afternoon at Wimbledon Common and the boys did not let themselves down.

As for the first time in the same season we secured both the under 13 and under 15/17 team titles in emphatic style and so thoroughly deserved.

In the under 13 boys race Ollie Emment reigned supreme with another victory and in doing so claimed the overall individual title. Ollie was supported by Christopher Vaughan in 10th, Alex Histon-Allvey 12th, Harry Tuckman 14th, Jacob Gelona 27th and Callum Stewart 34th.

The under 15/17 boys were lying in second place going into this final fixture, just 5 points behind South London Harriers. The boys were having none of it, determination to defend their league title they romped to the league title with some great packing.

First home was Ben Fitzpatrick in 3rd closely followed by Ben Marks in 4th. This performance by Ben Marks secured him the Runners Up spot in the overall individual competition. Having his best run of this season and next home was Ollie Coppellotti in 8th, closely followed by Joshua Taylor 11th, Jack Gemmell 12th and Ross Hurst 13th. Rueben Leyland was next across the line in 25th, Joseph Daws-Twilley 28th, Archie Forsyth 32nd, Ben Palmer 36th and Jack Fernandes 39th.

Huge congratulations to all the boys, including those not their today (Michael Cottrill, Edward Dawson, Tom Jones, Finn & Josh Punton, Harvey Ball and Ben Shepherd) who ran this season and thanks to all the parents for their outstanding support.

Meanwhile, over in Croydon, the men’s team cemented their promotion back to division 2 with overall victory in division 3, in spite of a weakened team that still managed third on the day. Duncan Woolmer again led the team home in 3rd place to claim overall 2nd position, supported by Matt Reed (8th), Matt Pharaoh (20th), Jon Ladley (21st), Isaac Mammen (25th), Rob Lovegrove (30th), James Harvey (36th), Chris de Mauny (40th), Jonny Bevan (130th) and Adam McCarthy (137th). Matt Pharaoh and Isaac Mammen were 1st and 2nd U20 for the season.

The women and girls were at Richmond Park earlier in the day, and again suffered from low numbers, however quality not quantity was the order of the day, with Jo Locker, Lizzie Amos and Guilaine Sheward plaing 19th, 33rd and 154th in the senior division 2 race, while Charlotte Vaughan was 4th in the U17 race, and Lani Cardwell 27th in the U15 race. The U13 girls completed the racing, with Bella Wiles 19th and Erin Simper 23rd.

Surrey XC Champs 2018


Today at Denbies in the Surrey Cross Country Championships, we had some great team results:

Under 15 Boys were 5th
Under 17 Girls were 4th (combined event with U20, 1st Under 17 only team)
Under 17 Boys won SILVER
Senior Men were 9th (worth pointing out that the Senior Men beat 2 teams from the Surrey League 1st Division and were the 2nd highest non-division 1 club)

Well done to everyone who raced, there were also some great individual performances in other age groups without full teams.
There will be full reports hopefully coming soon, but in the meantime, here are some photos of the senior races.

Southern Athletics League – 15th April 2017

Saturday saw the first Southern Athletics League match of the season at Kingston against Kingston, Portsmouth and Hillingdon.

For a lot of under 17 athletes this was their first ever senior competition and they took to it well with some excellent performances and a number of PBs.

Charlotte Vaughan ran her first 3000m race and made up over 30m on the leader on the last lap to snatch victory just before the line. In the other distance races there were wins for Fiona de Mauny and Darby Begley-Jones in the 800m A&B and the 1500m B for Jo locker with Fiona 2nd in the A.

There were wins in both 400m hurdles races with Sarah Burke winning the A and Jemima Hobbs knocking 3s from her recent PB to win the B. Sarah also won the A string sprint hurdles and the 400m with Lizzie Amos winning the B 400.

On the field there was a hammer pb for Sophie Mace (48.18) for 2nd in the A string with Sia Banbury winning the B hammer with a PB of 39.49. We had a double win in the discus with Sophie 43.14 and Tait Jones 36.61. Helen Channon was 2nd in the long jump with Lisa O’Brien winning the B event.

The 4 x 100m relay team of Lisa, Lizzie, Sophie and Helen came 3rd.

There were fewer highlights on the men’s side but Greg Conlon had a good win in the pole vault with 4.00. Sam Mace in his first competition with a senior weight hammer threw 47.06, for 3rd in the A string, Rob C Smith won the B with 41.02. We had two 2nd places in the sprint hurdles from Greg and Rob A Smith. Ben Marks and Matt Reed ran 4.19.9 and 4 20.4 for 3rd and 2nd in the 1500m. In the sprints Stu Channon and Josh Hathaway were 3rd A and 2nd B in the 100m and then reversed their order in the 200 with Josh 3rd A and Stu winning the B. The 4 x 100m team of Stu and Josh, together with Sam Bishop and Jamie West came 2nd in 46.6.

Well done to all who competed and apologies to those we don’t have space to mention but full results will be available on the SAL website soon.

Despite our largest ever SAL team of 40 athletes and all these great performances, the large number of empty events we had meant that in a very strong match we came last.

Hopefully we’ll have another strong team with fewer empty events in the next match which is on Saturday 20th May, also at Kingston.