Performances 2018

Full Performance Lists

Senior Men Senior Men U17 Men U15 Boys U13 Boys
Senior Women Senior Women U17 Women U15 Girls U13 Girls

Top 3 Overall Performances

Event Male Female
100m 10.8 Tyler Panton* U17 12.9 Cedelle Agyei-Kyem U17
11.6 Stuart Channon Po10 V40 13.6 Sofia Bottrill U17
13.01 Hayden Evans U13 13.8 Eva West
Gbemisola Ogunfiditimi
U17
U20
200m 22.52i
22.6
Tyler Panton U17 25.63i Susie McLoughlin Po10 V40
22.58i George Sudderick U15 26.05i Jeslyn Agyei-Kyem U15
23.9 Sam Bishop U17 26.54i Cedelle Agyei-Kyem U17
400m 52.1 Sam Bishop U17 58.02i Susie McLoughlin Po10 V40
54.19i Chris Taplin Po10 V50 60.07i Cedelle Agyei-Kyem U17
54.3
54.3i
Tom Cursons
Reuben Leyland
U17
U17
60.4 Kate Raven U17
800m 1:55.88 Hugo Fleming Po10 2:21.78i Lizzie Amos Po10 V40
2:01.7 Duncan Woolmer Po10 V35 2:24.33i Megan Coffey U17
2:06.3 Reuben Leyland U17 2:24.78i Jo Locker Po10 V40
1500m 4:10.1 Harry Springall Po10 4:56.19i Jo Locker Po10 V40
4:16.6 Ben Marks U17 5:00.0 Charlotte Vaughan U17
4:34.4 Matt Pharaoh Po10 U23 5:16.5 Rachel Pharaoh U17
Mile 5:20.90i Jo Locker Po10 V40
3000m 10:52.35i Chris Ness Po10 V45 10:41.46i Jo Locker Po10 V40
10:59.5 Rebecca Pierce Po10
5000m 16:31.9 Duncan Woolmer Po10 V35
17:46.9 Rob Lovegrove Po10 U23
18:54.70i Chris Ness Po10 V45
110H
100H
20.6 Rob A Smith Po10 21.6 Rebecca Pierce Po10
23.7 Martin Norman Po10
400H 58.4 Joe Hubbard (OH) U20 77.1 Jemima Hobbs Po10 U23
66.6 Rob A Smith Po10
1500SC
2000SC 7:56.1 Rob A Smith Po10 7:42.0 Rebecca Pierce Po10
8:17.6 Rob Lovegrove Po10  U23
3000SC
Event Male Female
High
Jump
1.83i Philip Kastner U17 1.40i Tina Howell Po10 V35
1.65 Evan Lee U17 1.35 Lisa O’Brien Po10
1.50
1.50i
Rob A Smith
Chris Ness
Po10
Po10
V45 1.00 Maddie Pompei U17
Pole Vault 4.15 Greg Conlon Po10 V40 1.70 Debbie Singleton Po10 V55
2.76i Philip Kastner U17 1.30 Maddie Pompei U17
1.90i Chris Ness Po10 V45
Long
Jump
6.41i Philip Kastner U17 4.73 Lisa O’Brien Po10
5.81i Sam Bishop U17 4.46 Gbemisola Ogunfitimi U20
5.36 Max Andrew U17 4.34i
4.32
Jasmine de la Touche U17
Triple
Jump
10.73 Rob A Smith Po10 10.20i Tina Howell Po10 V35
9.27i Chris Ness Po10 V45
8.89 Martin Norman Po10
Shot
Put
12.16 Sam Mace U20 11.59i Sophie Mace Po10 U23
9.80 Rob C Smith Po10 9.58 Nicola Bell (OW) U20
7.17i Chris Ness Po10 V45 9.45 Lisa O’Brien Po10
Discus 27.49 Bernhard Jongejan Po10 V45 30.84 Sinead O’Brien Po10
23.34 Adam McCarthy Po10 V35 28.22 Jasmine de la Touch U17
27.98 Nicola Bell U20
Hammer 51.32 Sam Mace U20 40.08 Nicola Bell U20
42.71 Rob C Smith Po10 39.54 Sinead O’Brien Po10
Javelin 36.38 Bernhard Jongejan Po10 V45 37.88 Nicola Bell U20
23.88 Adam McCarthy Po10 V35 29.22 Lisa O’Brien Po10
22.56 Sinead O’Brien Po10
Multi
Events
Event Male Female
5k 25:52 Bob Bannister Po10 V60 26:12 Guilaine Sheward Po10 V50
parkrun 16:46 Craig Jarman Po10 21:10 Jenny Withers Po10 U23
17:00 Harry Springall Po10 21:31 Jo Locker Po10 V40
17:09 Rob Lovegrove Po10 U23 22:18 Lucy Withers Po10 U20
10k 34:06 Craig Jarman Po10
41:34 Tim Grose Po10 V50
47:18 David Cowie Po10 V45
Half
Marathon
72:31 Duncan Woolmer Po10 V35 1:44:22 Kerry Salmon Po10 V35
75:43 Craig Jarman Po10 2:07:42 Guilaine Sheward Po10 V50
83:23 Matt Reed Po10
Marathon 2:57:42 Craig Jarman Po10 3:45:44 Kerry Salmon Po10 V35
4:09:26 Dan Harry Po10

Updated 18/04/2018

Comments are closed.