Performances 2016 Under 20, Senior & Masters Men

60m        
Stuart Channon M35 7.36 i 13 Mar Lee Valley
Chris Ness M45 8.55 i 9 Apr Helsinki, FIN
         
100m        
Stuart Channon M35 11.5 9 May Kingston
Fraser McAllister U20 11.9 11 May Walton
Chris Taplin M45 12.1 9 May Kingston
David O’Connell M35 12.6 11 May Walton
Chris Ness M45 13.8 9 May Kingston
         
200m        
Stuart Channon M35 23.7 11 May Walton
Fraser McAllister U20 24.1 11 May Walton
Calum Beauchamp U20 24.3 1 May Dartford
Chris Taplin M45 24.99 i 13 Mar Lee Valley
Martin Norman U20 25.8 11 May Walton
David O’Connell M35 25.9 11 May Walton
Matt Pharaoh U20 26.2 11 May Walton
Robbie Prance U23 26.4 11 May Walton
Cameron Chisholm U20 26.6 11 May Walton
Chris Ness M45 27.9 10 Apr Helsinki, FIN
         
400m        
Calum Beauchamp U20 51.9 11 May Walton
Chris Taplin M45 54.55 i 2 Apr Ancona, ITA
Matt Pharaoh U20 56.8 11 May Walton
Cameron Chisholm U20 57.7 1 May Dartford
James Bowry SM 58.4 11 May Walton
Rory O’Dohery U20 60.0 11 May Walton
Chris Ness M45 60.5 9 May Kingston
Martin Norman U20 62.0 16 Apr Dartford
Robbie Prance SM 62.1 16 Apr Dartford
         
800m        
Hugo Fleming U23 1:55.2 i 3 Feb Lee Valley
Matt Reed SM 2:06.4 16 Apr Dartford
Cameron Chisholm U20 2:12.2 1 May Dartford
Chris Ness M45 2:19.01 i 9 Apr Helsinki, FIN
         
1000m        
Chris Ness M45 3:02.68 i 14 Feb Lee Valley
         
1500m        
Matt Pharaoh U20 4:15.3 1 May Dartford
Matt Reed SM 4:17.6 16 Apr Dartford
Isaac Mammen U20 4:36.0 1 May Dartford
Chris Ness M45 4:58.7 i 10 Apr Helsinki, FIN
Rob Marcus M40 5:03.2 9 May Kingston
James Bartosik M35 5:10.6 16 Apr Dartford
         
3000m        
Jon Hamblen M40 9:25 i 13 Mar Lee Valley
James Bowry SM 10:36.7 11 May Walton
Chris Ness M45 10:57.1 i 9 Apr Helsinki, FIN
         
5000m        
Rob Marcus M40 17:59.9 16 Apr Dartford
Tim Grose M45 18:00.3 9 May Kingston
Chris de Mauny SM 18:09.5 16 Apr Dartford
David Cowie M45 19:15.5 9 May Kingston
Chris Ness M45 19:44.3 i 10 Apr Helsinki, FIN
         
60m Hurdles        
Chris Ness M45 11.40 i 14 Feb Lee Valley
         
110m Hurdles        
Adam McCarthy SM 22.3 16 Apr Dartford
Martin Norman U20 23.1 16 Apr Dartford
         
400m Hurdles        
Calum Beauchamp U20 57.2 1 May Dartford
Adam McCarthy SM 69.5 16 Apr Dartford
Martin Norman U20 71.5 16 Apr Dartford
         
2000m Steeplechase        
Matt Reed SM 7:32.6 16 Apr Dartford
Martin Norman U20 9:55.8 16 Apr Dartford
         
High Jump        
Chris Ness M45 1.61 i 14 Feb Lee Valley
Martin Norman U20 1.50 16 Apr Dartford
Craig Timmings M50 1.50 16 Apr Dartford
         
Long Jump        
Stuart Channon SM 5.55 16 Apr Dartford
Greg Conlon M40 5.38 16 Apr Dartford
Chris Ness M45 4.70 i 9 Apr Helsinki, FIN
         
Triple Jump        
Greg Conlon M40 11.89 16 Apr Dartford
James Bowry SM 9.90 11 May Walton
Chris Ness M45 9.71 i 9 Apr Helsinki, FIN
Martin Norman U20 9.21 16 Apr Dartford
         
Pole Vault        
Greg Conlon M40 3.70 16 Apr Dartford
Craig Timmings M50 2.40 16 Apr Dartford
Chris Ness M45 1.60 i 10 Apr Helsinki, FIN
         
Shot Put        
Rob Smith SM 10.00 16 Apr Dartford
Adam McCarthy SM 8.80 16 Apr Dartford
Bernhard Jongejan M40 7.93 11 May Walton
Chris Ness M45 7.21 i 9 Apr Helsinki, FIN
         
Discus        
Bernhard Jongejan M40 29.15 16 Apr Dartford
Adam McCarthy SM 26.45 16 Apr Dartford
Jack Rutherford M60 21.30 9 May Kingston
Isaac Mammen U20 14.96 1 May Dartford
         
Hammer        
Rob Smith SM 42.20 16 Apr Dartford
Bernhard Jongejan M40 32.40 16 Apr Dartford
Jack Rutherford M60 27.95 9 May Kingston
         
Javelin        
Bernhard Jongejan M40 42.70 16 Apr Dartford
Rob Smith SM 27.45 16 Apr Dartford
         
Weight Throw        
Chris Ness M45 4.47 i 10 Apr Helsinki, FIN
         
Pentathlon        
Chris Ness M45 2650 i 14 Feb Lee Valley
         
Tetra Decathlon        
Chris Ness M45 6829 i 10 Apr Helsinki, FIN
This entry was posted in Archived Performances. Bookmark the permalink.

Comments are closed.